BelföldSport

A Heat is legyőzte a Bostont, ismét kikapott a Dallas

Indiana Pacers–Chicago Bulls 116–110

Megtörte rossz sorozatát a Pacers. Zsinórban hét vereség után tudott újra nyerni az Indiana, de most sem úgy indult az este, hogy ez lesz a vége: az első negyedet 12 ponttal bukta el a Haliburton-Nembhard duót nélkülöző társaság, és volt már 21 egységnyi hátrányban is az első félidőben. A nagyszünetben is 16 pont volt még közte, de a fordulás után feljebb kapcsolt az Indy: Myles Turner egymaga 16 pontot szórt a harmadik negyedben, elöl, hátul átvették az irányítást, és elkezdtek közeledni, majd a negyedik játékrészre már végképp ők kerültek fölénybe, és végül sikerült megfordítaniuk a találkozót. Turner remeklése mellett a 26 ponttal, kemény játékkal beszálló Bennedict Mathurin, valamint a 20 pontos, 10 gólpasszos TJ McConnell is nagyot játszott, a második félidőt végül 70–48-ra (!) nyerték meg, és öt perccel a vége előtt érték utol ellenfelüket – ott 100–100 volt az állás, majd egy McConnell-duplával vették át a vezetést. Erre még válaszolt a Bulls, 105–106-nál ismét a vendégek jártak előrébb, sőt bő egy perccel az órán is 107–108 volt az állás, de itt Mathurin bevágott egy clutch triplát, majd 29 másodpercnél szintén ő elment a gyűrűig egy ziccerért, a Bulls támadása pedig eladott labdával (Buddy Hield lopta el) végződött, így Aaron Nesmith büntetői lezárták a küzdelmet. A back-to-back érkező Chicago a remek első félidő után elfáradt a másodikra, most fejben és fizikálisan is jobbnak bizonyult az elmúlt meccseken szétesettnek látszó Pacers, hiába DeMar DeRozan (33 pont, 14/21 mezőnyből) és Nik Vucevic (26 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) jó teljesítménye, a második félidei védekezésük átjáróháznak bizonyult, és a clutch játékokat sem tudták most megcsinálni, főleg hátul. Három győzelem után így ismét kikaptak, ezzel pedig a Pacers éppen DeRozanék előtt tudott maradni a tabellán, most egy meccs Mathurinék előnye a keleti 9-10. helyen.

A Pacers legjobb dobói: Turner 26/6, Mathurin 26/3, McConnell 20/3
A Bulls legjobb dobói: DeRozan 33, Vucevic 20/6, LaVine 14/6

Miami Heat–Boston Celtics 98–95

Az utolsó negyedben fordított a Heat. Nem játszott jól a Jimmy Butlert nélkülöző Miami, a hazaiak a szűken megnyert első negyed után hátrányba kerültek, a nagyszünetben nyolc, a harmadik játékrész után pedig hét ponttal égtek, végig üldözték a Celticset, majd a záró etapban 77–87 állt már az eredményjelzőn, tíz egység volt a hátrányuk. Itt azonban bekattant valami és egy 15–0-s rohamot vágtak ki, amivel megfordították a mérkőzést, ráadásul az egész negyedben 13 ponton tartották a Bostont, ami a ligaelső számára beállította a negatív idénycsúcsot. Bam Adebayo egymaga kilenc pontot és nyolc lepattanót tett a közösbe csak a negyedik negyedben, ő volt a döntő faktor, a játékrész közepén az ő sorozatban dobott hat pontjával fordított a Heat, majd a végén is az övé lett a győztes kosár: a Celtics visszajött még és 95–95-nél egyenlített, de Adebayo húsz másodperccel az órán bedobta a győzelmet jelentő tempót. A vendégek ellentámadásából mezőnykísérlet sem lett, Tyler Herro sokadik clutch játékát bemutatva ellopta a labdát, így a 4/4 triplával extrát hozó Haywood Highsmith büntetője beállíthatta a végeredményt, Erik Spoelstra csapata pedig ezzel 2–2-re hozta a Boston elleni alapszakasz-párharcot. Adebayo végül 30 ponttal és 15 lepattanóval zárt, a Heat pedig 36százalékos mezőnymutatóval (!) is meg tudta nyerni a rangadót: a remek védekezés mellett 14–5-re nyerte a támadópattanózást és 8–17-re az eladott labdák csatáját a vendéglátó, a záró etap clutch teljesítménye pedig most fontos győzelmet ért. Nagy dolog ez Butler nélkül és úgy, hogy Lowry és Vincent 1/7-et, Martin 1/5-öt, Herro 4/19-et, Oladipo pedig 5/16-ot dobott mezőnyből…

Tartalékos volt a Boston. A ligaelsőnél Brown, Smart és Horford is hiányzott a kezdőből, valamint a hatodik ember Malcolm Brogdon sem léphetett pályára, ráadásul back-to-back érkeztek az orlandói vereségből, így összességében egyáltalán nem váratlan a végeredmény. Jayson  Tatum (31 pont, 14 lepattanó, 7 gólpassz) és Derrick White (23 pont, 6 gólpassz) vezetésével az első három negyedben így is rendben volt a támadójátékuk, védekezésben pedig végig kapartak a Butler nélküli Heat ellen, de a záró etapra elfogyott a lendület – hiába vezettek addig folyamatosan, ott beletört a bicskájuk a felkeményedő floridai védekezésbe, és elvétve találtak csak kosarakat. Joe Mazzulla vezetőedző szerint a spacingjük esett össze, nem jól helyezkedtek, nem volt meg a játékuk ritmusa, és az egyéni villanások sem jöttek a fontos pillanatokban, ezért szenvedtek back-to-back vereséget, de így is bőven vezetik Keletet (bár a ligát már csak fél meccsel a Denver előtt), holnap pedig már otthon fogadhatják a New Yorkot.

A Heat legjobb dobói: Adebayo 30, Highsmith 15/12, Strus 13/9
A Celtics legjobb dobói: Tatum 31/6, White 23/6, Williams III 11

New York Knicks–Cleveland Cavaliers 105–103

Randle győzelemre vezette a New Yorkot. Négy vereség után tudott újra nyerni a Knicks, amelynek nagy szüksége volt már egy ilyen sikerre, ráadásul a Cavs csak két pozícióval van előrébb Keleten, még sokat érhet ez a győzelem Tom Thibodeau csapata számára. A jó hangulatot Julius Randle alapozta meg, akivel nem tudott mit kezdeni a Cavaliers, a hazaiak erőcsatára 36 pontot és 8/12 triplát bombázott be, a 13 lepattanó és a 4 gólpassz már csak ráadás, ugyan nem volt pontzáporos a mérkőzés, és mindkét fél nagyot küzdött, de az ő extrája jelentette azt a pluszt, ami a vendéglátó felé billentete a mérleg nyelvét. Ők is kezdtek jobban, de aztán a Cavs felvette a kesztyűt és szorosan alakult a találkozó, és bár szinte végig a hazaiak vezettek (a negyedik negyedben is volt még közte tíz pont), a hajrá kiélezett lett: két és fél perccel az órán, 100–100-nál egyenlített a Cleveland. Itt azonban Randle azonnal intézkedett és a következő támadásból bevágott egy hatalmas triplát, majd zsinórban kétszer blokkolták Donovan Mitchell kísérletét, Jalen Brunson bedobott két büntetőt, és bár Darius Garland válaszolt egy 2+1-es játékkal, de a végét kimozogta a New York – az oda-vissza hibák után megint Mitchell próbálkozott, de ezúttal sem tudta feltenni a labdát a betörés végén, így a kezében maradt az egyenlítés. A kiharcolt győzelem után Thibodeau elégedetten értékelt, szerinte ez az a mentalitás, amire szükségük van, előfordul, hogy vereség lesz belőle, mert úgy jön ki a lépés, de ez a felfogás kell minden este – most mennek a Celtics-Nets pároshoz, aztán fogadják a Lakers–Heat–Clippers–Sixers sort, valóban százszázalékon kell pörögniük a következő időszakban.

Mitchell sem tudott segíteni. Három kihagyott meccs után tért vissza a Cavs legjobbja, akire nem is lehetett panasz: 24 pontjába hat tripla fért bele, volt még nyolc lepattanója, nyolc gólpassza és négy labdaszerzése is, jó játékkal segítette csapatát. Győzelmet azonban ez sem ért, a kiélezett végjátékban egymás után három kulcsfontosságú dobást is elhibázott, gyakorlatilag a kezében maradt a Cavaliers sikere, ráadásul az utolsóba bele is sérült: mindkét lába begörcsölt, illetve a lágyéka is befeszült, alig tudott felkelni. Mellette Jarrett Allen (24 pont, 12 lepattanó) és Garland (22 pont, 6 gólpassz) is igyekezett, de sem mezőnyből, sem távolról nem dobtak úgy, mint a New York, a végén pedig hiába egyenlítettek, azok a bizonyos clutch játékok hiányoztak – az utóbbi tíz meccsükből ez volt a hatodik vereségük, következőleg Houstonban nem hibázhatnak.

A Knicks legjobb dobói:
Randle 36/24, Barrett 16/9, Brunson 14/3
A Cavaliers legjobb dobói: Allen 24, Mitchell 24/18, Garland 22/6

New Orleans Pelicans–Denver Nuggets 98–99

Jokics visszatért és hozta a Nuggets győzelmét. Két kihagyott mérkőzés után ha nem is teljesen egészségesen, de újra ott volt a Denverben Nikola Jokics, a regnáló MVP pedig nem is húzta az időt: rögtön egy 25 pontos, 11 lepattanós, 10 gólpasszos tripla-duplát gyártott, ráadásul ő jegyezte a győztes kosarat is. A Nuggets gyakorlatilag végig vezetett, a nagyszünetben 16 pont volt az előnye és volt már 19 is közte a javára, de a második félidőben valamiért lépést vesztett a társaság, főleg támadásban tűnt el a ritmusa, a tartalékos Pelicans pedig vissza tudott kapaszkodni, és pár pontra közelített. Az utolsó két percnek még 92-97-tel mentek neki a felek, úgy tűnt, hogy a Denver ugyan behorpadt, de lemenedzselte a találkozót, ám itt egy gyors 6–0-t vágott ki a Pels és a vezetést is át tudta venni – azonban 16 másodperccel az órán jött Jokics, aki Jamal Murray passzából elsüllyesztette a győzelmet jelentő duplát, és beállította a végeredményt. A New Orleansnak volt még egy támadása, de CJ McCollum dobása kimaradt, a támadópattanó visszatételébe pedig beleütött Bruce Brown, így kivédekezte a Nuggets, és Jokics visszatérésével kiizzadta a papíron kötelező győzelmet. A center mellett Murray (25 pont, 7 gólpassz) is említést érdemel, a csapat pedig ezzel javított a legutóbbi veresége után és megerősítette első helyét Nyugaton – a Pels viszont hiába küzdött és védekezett nagyot (a teljes második félidőben 36 pontot kapott) Ingram és Williamson nélkül, egy játék hiányzott a bravúrhoz, így zsinórban ötödször is vereséget szenvedett.

A Pelicans legjobb dobói: McCollum 20, Alvarado 17/3, Valanciunas 14/3
A Nuggets legjobb dobói: Jokics 25/6, Murray 25/9, Gordon 11/3, Brown 11/9

Dallas Mavericks–Washington Wizards 126–127

Kuzma büntetője döntött. Végig szorosan alakult a találkozó, egyszer sem volt nyolc pontnál nagyobb különbség a csapatok között az este folyamán, ennek megfelelően a végjáték is kiélezett lett, ahol a clutch játékok döntöttek a Washington mellett. Luka Doncic 2+1-ére Bradley Beal válaszolt, Spencer Dinwiddie hármasára pedig Beal reagált távolról, majd Deni Avdija büntetői után Doncic kosara következett, aztán a szlovén ellopta a labdát Bealtől és 12 másodpercnél büntetőzhetett. A Mavs sztárja azonban a második kísérletét kihagyta, így maradt a 126-126 és támadhatott a Wizards, majd Doncic odaütött Kyle Kuzmának, amit ugyan Jason Kidd challenge-e miatt vissza is néztek, de érvényben hagyták az ítéletet, így Kuzma jöhetett két büntetővel. Az elsőt kihagyta, a másodikat viszont már bedobta, ezzel kialakult a végeredmény öt másodperccel az órán, mert ugyan a Dallas még jöhetett az időkérés után oldalról, de dobásig sem jutott el: Doncic első passzát kiütötték a vendégek, a másodikat pedig az ex-dallasi Delon Wright ellopta, ezzel bebiztosította a fővárosiak sikerét. Kuzma végül 30 ponttal zárt, Beal 22-t szórt, összesen hatan dobtak náluk kétszámjegyűt, és Kristaps Porzingis nélkül nagyon értékes idegenbeli győzelmet arattak – sorozatban harmadszor nyertek, és továbbra is ott vannak a playinért zajló harcban, most Houstonban szeretnék folytatni a szériájukat.

Doncic 41 pontja sem lett elég. A végjátékban a kihagyott büntető, a fault és az eladott labda is Doncic nevéhez fűződött, így nem mondhatjuk, hogy nem rajta múlt a Dallas újabb veresége, de azért tegyük hozzá, hogy egyébként remekül játszott: 41 pontot szórt 16/29-es mezőnymutatóval, 15 lepattanóval és 6 gólpasszal, ezúttal is ő jelentette a texasiak motorját. Spencer Dinwiddie (20 pont, 8 gólpassz) és Dwight Powell (22 pont, 9 lepattanó) tudott neki segíteni, és bár Christian Wood továbbra sem állt rendelkezésre, de támadásban így is elég tűzerő volt bennük, a problémát szokás szerint a védekezés jelentette: még a Porzingis nélküli Washingtont sem tudták limitálni, 50 százalékkal dobtak ellenük a fővárosiak, és nem okozott nekik nagy gondot a kosárszerzés. Ez visszatérő probléma a Mavsnél, és bár korábban legalább otthon találtak módot a győzelemre, most már ez sem igaz: 1–3-mal zárták a „homestandet”, az All-Starig hátralévő tizenegy meccsükből nyolcat is idegenben vívnak majd meg, ráadásul egyetlen mérkőzés az előnyük a nyugati 11. Oklahoma City előtt, úgyhogy most nagyon észnél kell lenniük.

A Mavericks legjobb dobói: Doncic 41, Powell 22, Dinwiddie 20/9
A Wizards legjobb dobói: Kuzma 30/6, Beal 22/6, Avdija 15

Phoenix Suns–Charlotte Hornets 128–97

Kiütés. Nem okozott gondot a LaMelo Ball (plusz Hayward, Martin és Oubre Jr.) nélküli Hornets legyőzése a Phoenixnek, a jó formába lendült vendéglátó még tartalékos (Booker, Ayton, Payne és Shamet továbbra sem játszhatott) felállásban is átgázolt ellenfelén. Az első negyedet 36–15-re nyerték a hazaiak, majd ugyan átmenetileg közelített a Charlotte, de a második félidőt végül 70–50-re húzták be Monty Williams fiai, akik remek ritmusban és nagyszerű dobóformával kosárlabdáztak. Cam Johnson 6/7 triplája mindenképpen kiemelendő, de Dario Saric jó játéka is kitartott, Chris Paul dupla-duplázott, és sokan tettek hozzá fontos teljesítményeket, végül csapatszinten 50 százalékos mezőnymutatót és 55 százalékos triplázást produkáltak – utóbbi főleg úgy szép, hogy 22 alkalommal zörgettek be kintről. Ezzel már zsinórban negyedik győzelmüket aratták, és bár nemrég még a playin-vonal alatt helyezkedtek el, most már utolérték a nyugati hatodik Dallast, és fél meccs a hátrányuk a Clippers, valamint másfél a Pelicans mögött, úgyhogy továbbra is bármi elképzelhető számukra, ha végre kiegészül a keret.

A Suns legjobb dobói: Johnson 24/18, Saric 19/9, Bridges 18/6
A Hornets legjobb dobói: Rozier 19/12, Plumlee 17, McDaniels 15/3

Los Angeles Lakers–Los Angeles Clippers 115–133

Nem adott esélyt a Clippers. Nem lett rangadó a városi derbiből, a Clippers ugyanis teljesen más szintet képviselt és egy félidő alatt dűlőre is vitte az ügyet: az első negyedet hét ponttal nyerte, a nagyszünetben pedig már 23 (!) egység volt a „vendégcsapat” előnye, lejátszotta a pályáról a Lakerst. Tyronn Lue alakulata végül 61 százalékos mezőnymutatóval és 50 százalékkal bevert 19 triplával zárta az estét annak ellenére, hogy a második félidőben már nem szakadt meg, egyénileg öten is 17–27 pont között dobtak, de gyakorlatilag az egész csapat kitett magáért, és nem hagyott kétséget afelől, hogy melyik a jobb együttes jelenleg LA-ben. Az első félidő 77 pontja és 15 bedobott triplája után csak a számszerű végeredmény volt kérdéses, végig ők diktáltak, és a korábbi hullámvölgy után most már sorozatban harmadszor nyertek, úgy tűnk, hogy elkapták a fonalat. Persze az segít, hogy egy ideje már Leonard és George is bevethető…

James extrát játszott. A sima vereség ellenére ki kell emelnünk LeBron Jamest, aki most is szupersztár-üzemmódban dolgozott: a Lakers vezére 46 pontot dobott 16/29-es mezőnymutatóval és karriercsúcsot jelentő 9/14 triplával, ráadásul volt 8 lepattanója, 7 gólpassza és egyetlen labdát sem adott el. A keret erejét jól jelzi, hogy még egy ilyen brutális performansz sem volt elég a szoros mérkőzéshez sem, illetve az is elég beszédes, hogy a Schröder–Beverley kezdő hátvédpár összesen tíz ponttal és négy gólpasszal tudta támogatni a produkciót – nagyon gyenge ez a csapat, csak abban bízhatnak, hogy Anthony Davis hamarosan visszatér és Hacsimura Rui beválik, mert továbbra is távol áll a rájátszástól annak ellenére, hogy James idén is a liga legjobbjai közé illő teljesítményt nyújt.

A Lakers legjobb dobói: James 46/27, Westbrook 17/3, Bryant 15/6
A Clippers legjobb dobói: George 27/9, Leonard 25, Powell 22/12