BelföldSport

Sportlövészet: Major hatodik lett az Eb-döntőben, lemaradt a kvótáról

Nem sok hiányzott ahhoz, hogy Major Veronika olimpiai kvótát szerezzen a sportlövők 10 méteres Európa-bajnokságán, a keszthelyiek kiválósága a 6. helyen végzett a női légpisztoly péntek esti döntőjében.

Major Veronikának pénteken nem jött össze a kvóta (Fotó: Nemzeti Sport)

Sike Renáta tavaly szeptemberi Eb-döntője után ismét jó esély mutatkozott arra, hogy hazánk megszerezze első kvótáját a párizsi olimpiára. A sportlövők tallinni 10 méteres Európa-bajnokságán Major Veronika hetedikként jutott tovább az alapversenyből az esti fináléba, amelyet már nem az Unibet Arénában, hanem egy fürdő- és szaunakomplexum sportcsarnokában rendeztek – népes közönség előtt, jó hangulatban.

Nagyon erős mezőny gyűlt össze a döntőre, így nem meglepő, hogy négyen már az első sorozatot tíz kör feletti átlaggal zárták. Major Veronika sajnos nem volt közöttük, pedig jól kezdett, de a folytatásban becsúsztak kilencesek, sőt, a második sorozatban 8.4-es lövés is. A kvótáért versenyző riválisok közül a török Sevval Tarhan és a görög Krisztina Moszcsi is sokat hibázott, ugyanakkor a 2002-es születésű francia Camille Jedrzejewski ragyogó teljesítménnyel némi meglepetésre sokáig vezetett.

Mivel a szabályok értelmében tizenöt lövés után a hetedik és a nyolcadik helyen álló sportlövő kiesett a döntőből, a harmadik sorozat nagy jelentőséggel bírt. Major tíz lövést követően hetedik volt, de hátránya nem tűnt ledolgozhatatlannak a szerb Zorana Arunoviccsal szemben. A keszthelyiek kiválósága hullámzóan lőtt, egy-egy rossz lövést rendre egy szenzációs követett, s miután elsőként végzett a sorozatával, izgatottan figyelhette, mire mennek a többiek. Nos, Arunovics nagyon elrontotta az utolsó lövéseket, így Major megelőzte, és mivel a sorozat előtt nyolcadik Tarhan sem tudott elé kerülni, továbbjutott – a török kiesésével ráadásul eggyel kevesebb ellenfél maradt a kvótaszerzésért zajló harcban.

Jedrzejewski a negyedik sorozatban is remekelt, így biztosnak tűnt a kvótája, vagyis Majornak Moszcsit kellett volna megelőznie ahhoz, hogy indulási jogot szerezzen a párizsi olimpiára. Ezúttal azonban elmaradtak a tízesek, Major Veronika 194.9 körös eredménnyel a hatodik helyen végzett az Európa-bajnoki döntőben, amelyet a görög Anna Korakaki nyert meg, az első magyar olimpiai kvótára pedig egyelőre várni kell.

Remélhetőleg csak szombat estig, az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság második versenynapján a férfi és női légpuskások lépnek lőállásba.

10 MÉTERES SPORTLÖVŐ EURÓPA-BAJNOKSÁG, TALLINN
NŐK, LÉGPISZTOLY
Európa-bajnok:
Anna Korakaki (Görögország) 254.7 kör (az aranymérkőzésen: 16:14, az alapversenyben: 577 kör)
2. Camille Jedrzejewski (Franciaország) 252.3 (573)
3. Elimra Karapetjan (Örményország) 250.0 (577)