BelföldSport

Röplabda BL: a férfiaknál lengyel, a nőknél török klub győzött

Sorozatban harmadszor nyerte meg a férfi röplabda Bajnokok Ligáját a Grupa Azoty Kedzieryn-Kozle, miután a sorozat szombati, torinói fináléjában 3-:2-re legyőzte a Jastrebski Wegielt. Ugyanitt a nőknél a VakifBank Istanbul az olasz Paola Egonu szenzációs teljesítményének köszönhetően megvédte címét, miután 3:1-re legyőzte az Eczacibasi Dynavit Istanbult.

Paola Egonu extraklasszis teljesítményt nyújtott a BL-döntőben (Fotó: AFP)

A két csapat a lengyel bajnoki döntőben is egymással csapott össze, ott május 3. és 10. között a Jastrebski egymás után háromszor is legyőzte mostani ellenfelét úgy, hogy ezeken a találkozókon mindössze egyetlen játszmát veszített.

A BL történetének első lengyel házidöntőjén is az első fináléját vívó Jastrebski kezdett jobban, de annak ellenére, hogy megnyerte az első szettet, a Kozle merített több erőt abból, hogy 21-24-ről eljutott játszmalabdáig.

A folytatásban ugyanis a kihívó játékosait sok hibára kényszerítette a címvédő, így a Kozle fordított, majd a negyedik felvonásban három meccslabdát is kiharcolt, ezeket azonban elrontotta, egy ízben ziccerhelyzetben ütött hosszút egyik támadója.

A döntő felvonásban a címvédő akarata érvényesült, és bár a Jastrebski 9-6-ról még kiegyenlített, végül alulmaradt.

A 168 perces mérkőzés legeredményesebb játékosaként Bartosz Bednorz 23 pontot szerzett.
Érdekesség, hogy a triplázó együttes mindhárom BL-győzelmét más vezetőedzővel érte el: első diadalakor a szerb Nikola Grbiccsel, tavaly a román Gheorghe Cretuval, míg idén a finn Tuomas Sammelvuóval ért fel Európa csúcsára.

A Kozle a szovjet CSZKA Moszkva (1973-75, 1986-89), az orosz Zenit Kazany (2015-18), az olasz Modena (1996-98), Trentino (2009-11) és Ravenna (1992-94) után a hatodik csapat lett, amely sorozatban legalább háromszor meg tudta nyerni a legrangosabb európai kupasorozatot.

A női BL-történetének első török házidöntőjében a címvédő VakifBank Istanbul kezdett jobban és Egonu vezérletével egy sima és egy szoros szettben kétjátszmás előnyre tett szert.

A harmadik felvonásban nagy csatában szépített a 2015-ben győztes Eczacbasi, de a negyedik játékrészben ismét az Egonu vezette VakifBank akarata érvényesült.

Az olasz feladó végül 40 (!) pontig jutott.

A Vakifbank 11. alkalommal játszott döntőt és 2011, 2013, 2017, 2018 és tavaly után hatodszor nyerte meg a sorozatot, amelyben magyar részről a Vasas Óbuda a selejtezőből főtáblára jutva a csoportkörben hat vereséggel búcsúzott.

FÉRFI RÖPLABDA BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ

Grupa Azoty Kedzieryn-Kozle (lengyel)–Jastrebski Wegiel (lengyel) 3:2 (–26, 22, 14, –28, 12)

NŐI RÖPLABDA BAJNOKOK LIGÁJA
DÖNTŐ

VakifBank Istanbul (török)–Eczacibasi Dynavit Istanbul (török) 3:1 (25, 17, –23, 17)