BelföldSport

Darts-vb: francia történelem, hongkongi csoda, Price-gála

A 2021-es világbajnok Gerwyn Price magabiztos játékkal jutott be a darts-vb harmadik fordulójába. A hétfő esti program első fordulós mérkőzésein megszületett a PDC-vb első francia győzelme, illetve az eddigi talán legnagyobb meglepetésre a hongkongi Man Lok Leung 0:2-ről legyőzte a holland Gian van Veent.

Gerwyn Price magabiztos győzelemmel kezdett (Fotó: Getty Images)

Belga–francia összecsapással indult a hétfői program az Alexandra Palace-ban, és a PDC-vb-k első francia játékosa, Thibault Tricole az első két leg megnyerésével jelezte, hogy van keresnivalója Mario Vandenboegarde ellen. A belga az első játszmát még megfordította, de a 2022-es WDF-világbajnokságon döntőt játszó Tricole-t ez nem törte meg, a következő három szettet ő nyerte meg (mindegyik játszma nagyon szoros volt, valamennyiben kijátszották az 5-5 leget), és máris megszerezte Franciaország első győzelmét is.

— PDC Darts (@OfficialPDC) December 18, 2023

Az U23-as vb-döntős, a Hungarian Darts Trophyn nyolcaddöntős holland Gian van Veen a hongkongi Man Lok Leunggal találkozott, és az első szettet 1–2-ről, a másodikat 0–2-ről fordította meg a nagyon jól játszó, de a kiszállózással bajlódó hongkongi ellen. Az ázsiai 17-szer, a holland 9-szer dobott duplára az első két játszmában, de Van Veen hatszor járt sikerrel, Leung pedig csak négyszer.

A harmadik játszmát is a hongkongi kezdte jobban, 2–0-ra elhúzott, de ebben Van Veen már nem tudott fordítani. A negyedik szett volt az első, amelyben a holland nyerte meg az első leget, de talán túlságosan is megnyugodott, miközben Leung kiszállózása felnőtt az átlaga mellé, és sorozatban három leget nyerve kiharcolta a döntő játszmát.

Van Veen ekkor már nagyon ideges volt, a meccsen 11 180-as kört dobó Leung pedig nem lassított, az ötödik szettben 2–0-nál még elrontotta az első meccsnyilát, és Van Veen szépíteni tudott, de aztán nem volt kérdés, a csaknem kilenc ponttal magasabb átlagot dobó hongkongi (aki végül 35-ször dobhatott duplára, szemben a holland 17 alkalmával) lezárta a vb eddigi legizgalmasabb mérkőzését, és a vb eddigi legnagyobb meglepetését aratta (ez volt Hongkong 4. sikere a PDC-vb-n), és készülhet a tavalyi elődöntős Gabriel Clemens ellen.

A nap harmadik meccsén a magabiztos teljesítményt nyújtó Martin Lukeman 92-es átlaggal, 50%-os kiszállózással győzte le négy szettben az új-zélandi Haupai Puhát, és magabiztosan jutott tovább a második fordulóba, amelyben Damon Heta vár majd rá.

A hétfőt az Alexandra Palace-ban a tavalyi fejhallgatós incidense óta először színpadra lépő Gerwyn Price zárta az első fordulóban a lengyel Krzysztof Kciukot legyőző Connor Scutt ellen. Az angol közönség a meccs elején már csak megszokásból is próbálta kizökkenteni az 5. kiemelt walesit, de hiába pfujoltak a kiszállóknál, Price keze nem remegett meg, 100 pont feletti átlaggal nyerte meg az első szettet, és elcsendesítette a nézőteret.

A második szettet is 3–0-ra nyerte meg a közönség legfeljebb amiatt zúgolódott, hogy 167-ről nem dobott rá a harmadik nyíllal a kiszállóra, hanem csak kerekített, mert Scutt még olyan magasan volt, hogy ráért biztosra menni. A harmadik játszma első legjét Scutt nyerte meg 121-es kiszállóval, aztán miután a két gyors leget nyerő Price öt meccsnyilat elhibázott, egyenlített 2–2-re. A végén Price bedobta a hetedik meccsnyilát, 3:0-ra megnyerte a mérkőzést, és készülhet a karácsony utáni folytatásra.